ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Barka e Nuhit/Noes (Si ndodhi pėrmbytja e botėrore)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blut-Angel
Admin
Admin


Numri i postimeve : 1360
Age : 29
Location : student
Reputation : 0
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Barka e Nuhit/Noes (Si ndodhi pėrmbytja e botėrore)   Sat Jan 12 2008, 16:23

Si ndodhi pėrmbytja botėrore nga kėndveshtrimi shkencor


Historia pėr pėrmbytjen e gjithė botės, kur shpėtoi vetėm “varka e Nuhit/Noes”, ka karakter mitik, biblik dhe Kur’anor megjithatė, shumė shkencėtarė mendojnė se njė fenomen i tillė ka ndodhur vėrtet. Ja disa nga faktet qė sjellin ata…

- Nė globin tonė kanė mbetur gjer sot e kėsaj dite shenja tė asaj pėrmbytjeje. Njė prej tyre janė liqenet me ujė tė kripur deti, qė ndeshen nė shumė vise tė botės. Kėta liqej ndodhen me mijėra kilometra larg detit dhe nuk kanė asnjė lidhje tė nėndheshme me tė. Ata ruajnė ujė deti nga koha e kataklizmės sė Nuhit/Noes.

- Pyetjes se ku u gjend gjithė ajo sasi uji qė pėrmbyti gjithė globin, shkencėtarėt i pėrgjigjen me disa hipoteza. Sė pari, thonė ata, mbi globin tonė mund tė ketė rėnė ndonjė asteroid ose kometė qė ka shkaktuar cunamė kolosalė. Sė dyti, mund tė kenė shkrirė akujt e poleve nė kushtet e ngrohjes globale ose ngricat e mėdha mund tė kenė ngrirė lumejtė, duke ngushtuar kėshtu detet dhe oqeanet, niveli i tė cilėve ėshtė ngritur nė mėnyrė katastrofike. Sė treti, thonė ata, mund tė ketė luajtur boshti i Tokės, globi ėshtė anuar dhe janė krijuar kėshtu valė disa kilometėrshe tė larta, qė kanė mbuluar gjithė rruzullin.
Mirėpo tė gjitha kėto kishin mbetur hipoteza pėrderisa nuk pati tė dhėna shkencore konkrete qė ta vėrtetonin kėtė.

Tani, edhe ato u gjetėn…

- Shkencėtarėt amerikanė kanė zbuluar dy oqeane nėntokėsorė shumė tė mėdhenj. Njėri prej tyre (qė nuk ka mė pak ujė se Oqeani i ngrirė i Veriut), ndodhet 1200 deri nė 1400 kilometra thellėsi, ndėrsa tjetri ndodhet nė njė thellėsi prej 1500 kilometrash. Se si ka penetruar gjithė ky ujė nė thellėsi tė Tokės, deri tani nuk ėshtė e qartė, por mund tė jetė formuar edhe sė bashku me planetin, domethėnė, ata kanė qenė vazhdimisht atje ku ndodhen.

- Ka shkencėtarė qė mendojnė se sasi tė mėdha tė kėtij uji dalin herė pas here mbi sipėrfaqe dhe e kundėrta, sasi tė mėdha tė oqeanit botėror “thithen” nga kėta oqeane nėntokėsorė. Ujėt vjen nga thellėsia nė formė avulli me njė temperaturė prej 400 gradėsh. Ka shumė mundėsi qė gjatė pėrmbytjes botėrore, ujėt e
kėtyre dy oqeaneve nėntokėsorė tė kenė shpėrthyer jashtė me forcė, siē ndodh me avullin e tenxhereve me presion, duke ngritur kėshtu shumė lart nivelin e oqeanit botėror. Veē kėsaj, kanė rėnė shira tė dendur nga avujt qė janė ngjitur nė lartėsi tė mėdha gjatė shpėrthimit tė ujit nėntokėsor.
Ja kėshtu, pohojnė shkencėtarėt amerikanė, u shkaktua kataklizma. Pastaj, ujėt u “thith” pėrsėri poshtė sipėrfaqes nė oqeanet nėntokėsorė…

Teorikisht, thonė ata, janė tė gjitha gjasat qė katastrofa tė tilla tė pėrsėriten, por kėsaj radhe, nė qoftė se do tė ndodhė njė gjė e tillė, nuk ka pėr t’u dukur as maja mė e lartė e malit Ararat, ku qėndroi varka e Nuhit/Noes.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.pejanet.tk
 
Barka e Nuhit/Noes (Si ndodhi pėrmbytja e botėrore)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shoqėria :: Fenomene Paranormale-
Kėrce tek: