ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Lajme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Gold Member
Gold Member


Numri i postimeve : 563
Reputation : 2
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Lajme   Sat Feb 09 2008, 04:33

P.Mur: Beogradit nuk i takon njė vend nė tavolinėn e bisedimeve pėr statusin final tė KosovėsPragė, 29 shtator 2003 - Duke folur pėr rrezikun qė nė bisedimet pėr ēėshtjet teknike Prishtinė-Beograd tė preket edhe ēėshtja e statusit, analisti i radios "Evropa e lirė" nuk mendon qė tash ka njė rrezik, por ky rrezik ekziston nė planin mė afatgjatė.Megjithatė ai mendon qė sapo dikujt i jepet njė pozicion fillestar nė bisedė, do tė pėrpiqet tė ketė mė shumė influencė nė tė ardhmen. "Nėse Serbisė do t'i lejohet njė vend nė tavolinėn e bisedimeve pėr Kosovėn, nė kėto bisedime praktike, atėhere do tė jetė mė e vėshtirė nė tė ardhmen t'i thuhet Beogradit qė nuk ke vend nė tavolinėn e bisedimeve ku do tė diskutohet statusi", thotė analisti Patrik Mur."Por, duhet bėrė e qartė qė ka njė rrezik qė nėse Beogradi merr pjesė nė kėto bisedime, atėhere do tė kėrkojė tė drejtėn e vetos nė bisedimet pėr statusin final dhe mendoj se kjo nuk do t'i shėrbejė askujt, pėrfshirė dhe serbėt e Serbisė", thotė ai.Por, analisti Mur thotė se ekziston njė rregull qė nga kohėt e hershme se ata qė humbin luftėra humbin territore. "Beogradi pėr arsye qė dihen fare mirė, e humbi Kosovėn dhe bashkėsia ndėrkombėtare duhet t'ia bėjė tė qartė se ky ėshtė njė fakt dhe t'i japė fund kėsaj ēėshtjeje".Andaj Mur ėshtė i mendimit qė Beogradit nuk i takon njė vend nė tavolinėn e bisedimeve pėr statusin final."Sa mė shumė kohė dhe energji qė autoritetet serbe shpenzojnė rreth problematikės sė Kosovės, qė nė tė vėrtetė e kanė humbur, aq mė shumė para dhe vėmendje investohet jashtė problemeve reale tė Serbisė, e qė janė krimi, varfėria dhe korrupsioni", thotė Mur, duke shtuar se "nuk ėshtė nė interesin e serbėve asgjėkundi tė inkurajohen se kanė njė tė ardhme nė njė Kosovė tė kontrrolluar nga Beogradi".Ai nė kėtė aspekt e sheh edhe rrezikun qė Kosova do tė pėrdoret nė politikėn serbe si njė futboll politik nė rivalitetin mes politikanėve serbė.Poashtu Beogradi, duke ngritur problemin e Kosovės pėrpiqet tė hapė "njė ēėshtje mė tė gjerė kufijsh nė Ballkan, qė pėrfshin ndarjen e Bosnjes, nė tė cilėn Republika Serbe do t'i jepej Serbisė nė kėmbim tė pranimit tė humbjes sė Kosovės nga ana e Serbisė, qė tashmė ka ndodhur", thotė analisiti i radios "Evropa e lirė".
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://xoface.albanianforum.net
 
Lajme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Politika & Shtypi :: Politika :: Politika-
Kėrce tek: