ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Me veprat e botuara tė Presidentit Ibrahim Rugova

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Gold Member
Gold Member


Numri i postimeve : 563
Reputation : 2
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Me veprat e botuara tė Presidentit Ibrahim Rugova   Sat Feb 09 2008, 04:17

PREKJE LIRIKE
Tirania s'durohet (Percy Bysshe Shelley, 1792-1822)


DIGJET POETI
Sytė e mi tė mbyllur, sytė e mi tė shterur: s’e kanė dritėn me vete. U ėshtė tretur diku larg, shpirtin kėtu e kam, ndien cdo tė rrahur. Prapė sytė e mi:ranishta buzė deti, turrė e vogėl drush, trupi i njė liritari. Turra kallet, shikon poeti, shikoj:digjet njė kėngėtar, digjet njė shpirt i lirė, digjet poeti...Flaka ngritet si gjuhė e zjarrtė, ledhaton trupin, dielli pėrcėllon. Poetėt bota i pėrcjell me zjarr. Duan tė digjen e tė shenjėzojnė, e jo tė qelben nė jetė dhe nė varr. Kujtohem i tretur:poeti, tirania!
.................................................. .................................................. ............................
PAVARĖSIA DHE DEMOKRACIA
Pjesė nga intervista e Presidentit Rugova dhėnė gazetės,"Koha", Prishtinė, nėntor 1990
.................................................. .................................................. ........................
Kosova nesėr do tė jetė njė rajon i pavarur evropjan. Me qetėsimin e situatės, do tė shtohet interesi pėr investime tė kapitalit jo vetėm i njerėzve tanė nė botė, por edhe i kapitalit tė huaj, i cili rajon do tė bashkėpunojė si nė planin ndėrkombėtar, ashtu edhe nė hapsirėn brendakombėtare, me qytetarėt e saj tė lirė e tė barabartė. Ajo qė inkurajon pėr ardhmėrinė e Kosovės ėshtė njė traditė jona e cmuar-ruajtja e familjes, njė qelulė e cmueshme e cila na siguron njė ardhmėri. Jam pra njė optimist racional, pra jam pėr njė optimizėm qė ndėrtohet me punė nė tė gjitha poret e jetės pėr njė ardhmėri qė duhet vetėm ne ta ndėrtojmė, sepse hapsirėn duhet ta pushtojmė vetė ne happ as hapi si njė proces tė vazhdueshėm dhe historik.
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://xoface.albanianforum.net
 
Me veprat e botuara tė Presidentit Ibrahim Rugova
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Politika & Shtypi :: Politika :: Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006-
Kėrce tek: