Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


 
ForumPortalliGalleryKėrkoLatest imagesRegjistrohuProgrameidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

Similar topics
     Home
     Portali
     Forum
     Lista_e_Antarve
     Galeria
     Lajmet_Flash
     Profili
     FAQ
     Testi_I_Dashuris
    favoritos.gif Media_&_Muzika
     Telivizionet_Live
     Video_Klipe
     Ruzulltatet_Sportive
     Mp3_Falass
     Kerkesa_Muzikore
     Melodi_Per_Celular
    icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
     Horoskopi
     Luani_Lojra
     Dezing
     Poezi
     Gediche
     Argėtime
     Albumi_Fotografik
     Tema_tė_Ndryshme
     Kėrko_nė_Forum
     Liderėt_e_forumit
     Ndihmė
     Kėrko
    ora

    Moti Momental Ne Vendin
    Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
    Photobucket
    SMS Falas nga PejaNet

    Top 5 shfletuesit e internetit

    Partnerėt
    KoSoVa.Li

    XoFaCe.CoM

    King-Rap.Tk

    AlbaZemer.Com

    Pika-Loti.tk

    MP3 SHqip.li

    Top posters
    Blut-Angel (1360)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    Admin (563)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    Albani (511)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    riana (273)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    xoface (150)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    vissariggarmy (26)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    dj-king (22)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    Elba (20)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    te duani her (19)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    drini-89 (9)
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_lcapBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Voting_barBukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Vote_rcap 
    IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


    IP


     

     Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011”

    Shko poshtė 
    AutoriMesazh
    Albani
    V.I.P
    V.I.P



    Numri i postimeve : 511
    Age : 35
    Location : Pej - Kosov
    Reputation : 0
    Registration date : 16/01/2009

    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Empty
    MesazhTitulli: Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011”   Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011” Icon_minitimeSun Feb 06 2011, 15:22

     





    Erza, tė lutem, prezantohu vetė pėr lexuesin e Zėrit!


    Unė jam Erza Haliti, jam 20-vjeēare. Jetoj me familjen time nė Idaho, nė SHBA por vij nga Kosova, nga Mitrovica. Sivjet kam pasur fat e kam fituar titullin “Miss Idaho 2011”.


    Erza, me ēka merresh dhe ēfarė bėn nė jetėn e pėrditshme, kur nuk je Miss?


    Studioj biologjinė si bazė pėr studimet e mia tė mėtutjeshme nė medicinė.


    Erza, unė rastėsisht mora vesh pėr suksesin tėnd, do tė thotė se ke pak popullaritet nė Kosovė dhe nė trevat shqiptare, ose fare.


    Po, kjo ėshtė hera e parė qė po jap intervistė pėr mediet shqiptare.


    Si po e ndien veten ti me kėtė sukses tė papritur, apo vetė fakti se ke konkurruar ke besuar se do tė fitosh?


    Unė jam shumė e lumtur, familja ime e ndajnė kėtė sukses timin me mua dhe natyrisht edhe rrethi im i shoqėrisė. Nuk kam besuar se do tė zgjidhem unė, sepse ka pasur me tė vėrtetė vajza shumė tė bukura. Por ja ata mė zgjodhėn mua, e zgjodhėn njė shqiptare nga Kosova. Natyrisht se kam ėndėrruar qė tė fitoj, por nuk kam besuar.


    Po si ėshtė tani pėr ty pėrditshmėria? Nga ky sukses sigurisht nuk ke mė qetėsi si pėrpara? Si e ruan veten qė tė mos humbėsh nė detin e popullaritetit, qė shumė herė mund tė jetė edhe i ashpėr?


    Unė edhe pse tani e kam fituar kėtė titull, mundohem qė sė paku nė familjen time dhe nė rrethin e ngushtė tė shoqėrisė tė mbes e njėjtė, d.m.th. pjesė e tyre dhe mos t’i humbi, sepse kėto tė dyja mė kanė pėrkrahur nė ēdo kohė dhe nė ēdo rrethanė dhe duke iu falėnderuar kėtyre jam kėtu sot. Deri tani ka qenė njė dėshirė e madhe, tani ėshtė profesion. Ėshtė e vėrtetė se tani kam shumė oferta pėr prezantime tė produkteve tė ndryshme nė sektorin e modės, kozmetikės, etj, dhe kjo do tė thotė shumė angazhime, por unė vazhdoj tė punoj nė shkollė ku u jap fėmijėve matematikė 3 herė nė javė; tė vrapoj rregullisht; mundohem tė gjejė kohė pėr lexim dhe t’i vazhdoj studimet dhe natyrisht dėgjoj muzikė.


    Do tė thotė njė Miss e cila merret me atletikė dhe njė lexuese e pasionuar?


    Po. Kur vrapoj unė jam vetėm nė botėn time dhe aty mund tė meditoj.


    Po Erza si mendon, duke lėvizur ti qėndron, mediton? Meditimi do tė thotė siē e kuptoj unė, ndalje pushim, tėrhiqje nga ndikimet e jashtme, tėrhiqje nė vetveten e ti thua se kėtė e fiton nė lėvizje?


    Po ashtu ėshtė, nė lėvizje duke vrapuar e gjejė qetėsinė time dhe akumuloj energji pėr mė tutje.


    Shumė interesant! Unė jam kureshtare tė di se ēka lexon: Cili ėshtė autori yt mė i preferuar?


    Lexoj thuaja se ēdo gjė, qė mė bie nė dorė. Por, fatkeqėsisht vetėm anglisht.


    Po mė kujtohet shumė mirė qė edhe si fėmijė shikimi yt nuk ishte vetėm shikim, por e ke pasur edhe atėherė njė shikim depėrtues. Po e shoh se e ke ruajtur kėtė tipar.


    Nuk mė paske harrua a? Moti ka qenė kjo punė.


    Si u bė qė familja jote tė migron nė SHBA, unė e di Erza por lexuesi ka dėshirė tė dėgjoj nga ti?


    Po ėshtė njė histori e njė familjeje “refugjatėsh” nga Kosova, e cila sė pari migroi nė Gjermani, nė Berlin e pastaj ia mėsyu pėr Amerikė. Nė Berlin do tė kishte mbetur familja ime, por kushte pėr integrim pėr prindėrit e mi nė atė kohė nuk ka pasur. Kėshtu qė janė futur nė njė program tė amerikanėve, tė cilėt i kanė marrė familjet boshnjake dhe disa familje shqiptare me njė program mė tė mirė tė integrimit. Kėshtu sot gjendemi kėtu.


    A e kanė gjetur prindėrit e tu veten kėtu?


    Jo, ėshtė vėshtirė, por unė e di se si shumė prindėr “refugjatė” edhe prindėrit e mi i kanė ndėrprerė ėndrrat e tyre, dhe jetojnė nėpėr vendet e ndryshme tė botės vetėm qė fėmijėt e tyre, si unė tė kenė mė shumė shanse nė jetė. E unė shpresoj se do t’ua kthejė kėtė sakrificė, qė kėta e bėjnė pėr ne, me sukseset e mia.


    Kjo qė thua tani ėshtė shumė e dhimbshme, por nė rastin tėnd siē po shihet ka pasur sukses ky flijim. Si e sheh ti Kosovėn Erza? A je e njohur me Kosovėn sot?


    Po unė jam nė rrjedha tė ngjarjeve, pasi qė prindėrit e mi tėrė kohėn flasin dhe i diskutojnė zhvillimet politike nė atdhe. Jam e lumtur qė Kosova ėshtė shtet, por e ka njė rrugė tė gjatė deri sa tė bėhet ashtu siē kanė qejf me pa shqiptarėt. Politika po na merr shumė kohė tė jetės, e edhe prindėrit e mi e kanė mbushur jetėn e tyre me politikė edhe pse nuk janė paguar pėr kėtė punė. Mė vjen gjynah pėr ta dhe pėr njerėzit e Kosovės, se ka shumė gjėra tė bukura nė jetė, tė cilat ata nuk i kanė pėrjetuar, e kanė harxhuar kohėn e tyre pa lidhje. E koha nuk na pret, ajo ecėn me ne, apo pa ne.


    Erza po e shoh, se ti pėrveē bukurisė fizike e paske edhe njė bukuri tė jashtėzakonshme shpirtėrore. Njė vajzė kaq e bukur si ti, nuk ka nevojė tė bėjė shumė, sepse ti ke njė kapital me tė cilin do tė mund tė arrish shumė. Cilat janė synimet e tua nė kėtė biznes me kėtė armė qė ti e ke nė dorė, bukurinė tėnde tė kurorėzuar me titullin mė tė lartė” Mė e bukura” nė kėtė fushė?


    Unė dėshiroj ta kem njė program televiziv timin dhe shpresoj se do ta arrijė kėtė qėllim. Tani veē se kanė filluar ofertat nga shumė firma te njohura si tė kozmetikes, ashtu edhe tė modės. Jam duke u pėrgatitur pėr zgjedhjet e “Miss Amerika” nė qershor, ku unė patjetėr do tė marrė pjesė; mandej vjen “Miss Universi” e nė fund “Missi i Botės”. Do tė mundohem tė shkojė deri nė fund.


    Erza, gjithė kėtė sukses nė botė, e si qėndron puna me ndonjė angazhim nė Kosovė?


    Ėshtė njė ide tė bashkėpunoj me njė disenjator shqiptar nga Kosova, Bardhyl Latifi i cili ėshtė shumė i talentuar dhe ka kryer nė Zvicėr pėr firmat mė tė njohura siē ėshtė “Hugo Boss”, “Luis Vitoun”, “Burbarry” por ende ėshtė vetėm si ide, prandaj nuk dėshiroj tė flas mė gjerė pėr kėtė punė. Ende nuk ka asgjė konkrete. Por kisha pasur shumė dėshirė, qė tė bėjė diēka nė Kosovė.


    Erza, te ne u bė vonė, ėshtė mesnatė ose mė mirė tė them erdhi dita e martė e te ju ėshtė ende e hėnė dhe ėshtė pasdite. Duke tė dėshiruar suksese tė mėtutjeshme dhe natyrisht deri te “Miss i Botės” po e pėrfundoj kėtė intervistė dhe tė falėnderoj edhe nė emėr tė lexuesit pėr kėtė bisedė. Jo nuk po e pėrfundoj unė, por pėrfundoje ti tė lutem me njė thėnie, apo dėshirė siē bėjnė tė gjitha Miss-et!


    E unė po e pėrfundoj me dėshirėn time qė e kam pėr njerėzimin, qė ta bėjmė njė botė mė tė mirė, pa luftė, pa uri, pa urrejtje. Shembull pėr mua ėshtė Nėna Tereze.


    E intervistoi pėr “Zėrin”: Feride Xhafer Berisha

    Mbrapsht nė krye Shko poshtė
    http://WwW.PeJaNeT.Tk
     
    Bukuroshja nga Mitrovica shpallet “Miss Idaho 2011”
    Mbrapsht nė krye 
    Faqja 1 e 1
     Similar topics
    -
    » Bukuroshja

    Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
     :: Arti & Kultura :: V.I.P NEWS-
    Kėrce tek: