ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Nostradamus

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blut-Angel
Admin
Admin


Numri i postimeve : 1360
Age : 29
Location : student
Reputation : 0
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: Nostradamus   Sat Jan 12 2008, 16:24

Sipas legjendes dy ushtar Franqez, nė kohen e revolucionit, e kan gjetur varrin e Nostradamusit. Rreth qafe tė eshtrave e ka pas njė zengjir, nė tė cilin ka qen i shkruar viti i zbulimit tė varrit tij. Afėr ka qen dhe njė mesazh, duke thėn qė ai i cili e pin ujin prej kafkės tė Nostradamusit do tė sheh tė ardhmen dhe do tė vdes pastaj. Njėni prej atyne ushtarve e pranoj kėtė sfidė - por ashtu siq shkruante ndodhi - ushtari i ka hapur sytė dhe e bėri njė shprehje tė fytyrės shum tė quditshme, pastaj ka vdekur.

14. Dhjetor 1503

Michel de Nostradame, mė i njohur me emer Nostradamus, ishte lindur me 14. dhjetor 1503 nė jug tė Francės, nė provincė Provansa. E ka pas prejardhjen hebre (qifute), por familia e tij e ka pranuar fen katolike pėr shkak tė tutjes nga inkvizicioni.
Nė fėmijeri ka qen mendjehollė, prandaj gjyshi e ka mėsuar greqishten, hebraishten dhe latinishten, gjithashtu dhe gjėrat elementare tė astrologjisė.
Doktor i sukseshėm

Deshira pėr tė mesuar tė gjithat e ka drejtuar nė botė, por pavarėsisht nga kjo, ai e ka pėrfunduar doktorratin e medicinės dhe u bėrė njė doktor i sukseshėm. Nuk ka desht me ju lėrė gjak pacienteve, sikur koleget e ti, pėrkundrazi: nė laboratoriumin e vet i ka tharė flet tė luleve dhe tė thara i ka bluajtur nė pluhur, pastaj jau ka vė pacienteve nėn gjuh. Me kėtė procedure e ka parandaluar zhvillimin e murtajės te shumica e pacienteve, por fatkeqsishtė nuk ka mundur t'ju ndihmon gruajes dhe 2 fėmijėve tė vet. Pas kėsaj ngjarje ai humbi pėr disa kohė (6 vite).
Pas pėrhapjes tė murtajės nė vitin 1554 ai ishte kthyer nė Francė pėr gjithmonė dhe u martuar me njė vejushė tė pasur – Anne Ponsart Gemelle, dhe sėbashku me to dhe familien e saj u vendosen nė rrugen Place de la Poisonerie, e cila ende egziston nė Salon.

Libri I pare I parashikimeve

Nė vitin 1555 e ka pėrfunduar librin e pare tė parashikimeve dhe pėr shkak tė deklaratave korekte ishte I ftuar nė kėshtjellen tė mbretereshės Katarina Mediqejskės. Parashikimet e tij I pėrqafojn ngjarjet prej vitit 1557 deri nė vitin 3797, tė cilat kan ndodhur dhe do tė ndodhin jo vetėm nepėr Francė por dhe nė krejt boten.

Parashikimi I vdekjes tė vet

Shendeti I kėtij astrologut, doktorit, gjithėshikuesi dhe historiani filloj tė dobėsohet dhe me 17 korrik 1566 e shkruajti amanetin. Pas dy jave erdh prifti dhe Nostradamus I tregoj qe nuk do e shohin mė gjallė. Si shumica e parashikimeve tė tij, ishte realizuar dhe kjo. Thuhet qė ai ėshtė vorrosur pran kishe Kordeljere nė Salon, vertikalisht, qė mos tė ecin njerėzit nepėr varrin e tij. Por pasi qe vorrin e tij e kishin hapur revolucionistat jofetar, e kan vorrosur prap nė kishen St. Lovrenc nė Salon. Nė diten e sodme mund tė shikoni portretin e Nostradamusit nė kėtė vend.

Intrigat, dyshimi dhe e vėrteta

Jeta e Nostradamit ka qen interesante, jetė normale, por ende njerėzit po flasin pėr parashikimet e tij, disa dyshojn nė shkrimet e tij, disa mendojn qė ai e ka parashikuar dhe sulmin nė WTC nė New York.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.pejanet.tk
 
Nostradamus
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Shoqėria :: Fenomene Paranormale-
Kėrce tek: