ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Ja si i shpėtova vdekjes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Albani
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve : 511
Age : 30
Location : Pej - Kosov
Reputation : 0
Registration date : 16/01/2009

MesazhTitulli: Ja si i shpėtova vdekjes   Thu Dec 02 2010, 19:44Modelja e njohur, Christy Turlington, tha se momenti mė i lumtur nė jetėn e saj ishte kur asaj dhe bashkėshortit, Edvard Berns-in para shtatė vitesh, u lindi fėmija i parė, vajza Grace. Sot, ky ēift e ka edhe djalin Fin-in, megjithatė, Christy e zbuloi se pas lindjes sė parė pėr pak sa nuk vdiq. Kur ia treguan foshnjėn, u gjend “nė qiellin e shtatė”, e lumtur dhe krenare qė ka lindur nė mėnyrė natyrale, pa analgjetikė dhe anestezion.


Intervenimi mjekėsor, vendimtar


Nuk kishte mundur as tė paramendonte qė aq shpejt mund tė zhvillohej komplikimi vdekjeprurės i cili paraqitet nė njė nga njėzet femra qė lindin. Nė fakt, placenta ishte ndėrfutur nė murin e mitrės, me ēka shkaktoi edhe gjakderdhje tė madhe. Falė intervenimit tė shpejtė mjekėsor, ajo shpėtoi, por siē thotė edhe ajo, numri shumė i vogėl i femrave e ka kėtė fat.


Nga hemorragjia, siē emėrtohet gjakderdhja pas lindjes, ēdo ditė nė botė vdesin me mijėra femra. E vetėdijshme qė e ka pasur fatin e jashtėzakonshėm qė tė mbijetojė, dikur fytyra mbrojtėse e markave Calvin Clein, Versace etj., e nisi aksionin humanitar me tė cilin u ndihmon shtatzėnave qė tė marrin trajtimin mė tė mirė gjatė lindjes dhe tė jenė plotėsisht tė gatshme pėr ditėn kur tė bėhen nėna.


Programi “CARE” nė radhė tė parė ėshtė dedikuar pėr femrat e varfra, tė cilat nuk i kanė kushtet qė i kishte ajo.


Shpėtoi shumė femra


Pėr tri vjet, sa ekziston ky program, arriti me sukses tė shpėtojė numėr tė madh tė femrave nga komplikimet nė fjalė. “Unė plotėsisht jam kujdesur pėr veten dhe kėshtu qė nė shtatzėni nuk kisha vėshtirėsi. Nuk kam pasur madje as mundimet e mėngjesit, plotėsisht jam kėnaqur nė shtatzėni”, rikujton modelja. Foshnja ka lindur nė javėn e 42-tė tė shtatzėnisė, qė ėshtė termin ideal.


“Mjeku na tha se presim lindjen ndėrmjet javės 38 dhe 42. E tėra shkoi sipas rrugėve natyrore, kėshtu qė kurrė nuk e kemi kuptuar se pse erdhi deri tek komplikimet. Thjesht ndodhi”, tha nė mėnyrė tė sinqertė nėna 40-vjeēare. Vetėm 45 minuta pa lindjes, Christy-t i ėshtė hequr placenta, por, edhe pėrkundėr kėsaj gjakderdhja vazhdoi.


“Nuk ka qenė nė pyetje gabimi i mjekėve, por kombinimi fatkeq i rrethanave”, sqaron modelja dhe shton: Tri vjet mė vonė, kam vendosur qė tė lind edhe njė fėmijė, tani jemi familja mė e lumtur nė botė.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.PeJaNeT.Tk
 
Ja si i shpėtova vdekjes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti & Kultura :: V.I.P NEWS-
Kėrce tek: