ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Arta Bajrami: Sytė nuk gėnjejnė!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Albani
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve : 511
Age : 30
Location : Pej - Kosov
Reputation : 0
Registration date : 16/01/2009

MesazhTitulli: Arta Bajrami: Sytė nuk gėnjejnė!   Sun Sep 12 2010, 07:00Pėr tė suksesi ėshtė njė ndėrthurje fati, aftėsish dhe vullneti. Gjithmonė me kokėn pėrpara, e nesėrmja pėr tė ėshtė objektiv qė s'duhet tė reshtė kurrė. E shkuara, pėr tė, u pėrket ditėve tashmė tė pėrfunduara.

Arta, e mbani mend daljen tuaj tė parė nė skenė?
Paraqitjen e parė skenike e kam patur nė vitin 97, nė fillim nė Prishtinė e po tė njėjtin vit edhe nė Shqipėri, mė saktėsisht nė Festivalin e kėngės sė lehtė nė TVSH. Kėto paraqitje kanė qenė me grupe tė ndryshme. Por, nė mėnyrė profesionale si solo kėngėtare qė nga viti 2001.Si arrite tė ngjitesh nė skenė?
Falė talentit dhe vullnetit tė madh pėr t'u marrė me pasionin tim mė tė madh nė jetė, qė ėshtė muzika. Por, edhe me ndihmėn dhe vendosmėrinė e njė grupi tė vogėl shokėsh, tė cilėt po ashtu kishin tė njėjtėn ėndėrr. Arritėm qė tė bėnim hapat e parė nė njė rrugėtim qė edhe sot vazhdon.

Mund tė na pėrshkruani anėn emocionale?
Isha mjaft e emocionuar, por nuk isha e vetme nė skenė. Ishte i gjithė grupi “Koha”, ai qė mund tė kritikohej pėr tė mirė apo pėr tė keq, prandaj ndjenja e pėrgjegjėsisė ishte e ndarė nėpėr tė gjithė anėtarėt e grupit.

Ēfarė ka ndryshuar tek Arta qė nga ajo kohė?
Pothuajse gjithēka. Unė fillova tė kėndoj solo dhe pata njė sukses tė madh falė talentit tim dhe bashkėpunimit me producentin Don Arbas. Ai di tė hyjė nėn lėkurėn e artistit dhe t'i gjejė pikėrisht atė qė artisti kėrkon. Ndryshimet tjera janė tė natyrave tė tjera. Janė shndėrrime qė do ndodhnin edhe sikur tė mos tė kisha vendosur tė merrem me muzikė, besoj.Jeni njė kėngėtare mjaft e preferuar, veēanėrisht nga tė rinj, cili ėshtė sekreti i kėsaj?
Kėngėt e punuara dhe tė interpretuara mirė. Ėshtė po ashtu freskia qė kėngėt e mia sollėn nė muzikėn shqiptare. T’ju pėrkujtoj qė unė jam ajo qė solla njė stil tė ri, qė rinia ishe mėsuar tė dėgjonte vetėm nė gjuhė tė huaj, kryesisht nė anglisht. Unė jam e para nė trojet shqiptare nėse jo edhe nė ato ballkanike, qė kėndova R&B, duke kėnaqur shumė tė rinj qė ishin tė etur pėr kėtė stil muzikor.

Sipas jush, ēfarė duhet tė ketė me patjetėr njė kėngėtare?
Njė kėngėtare duhet tė ketė tė zhvilluar njė sens qė nuk mund ta ketė cilido person.
Ky sens ėshtė aftėsia e komunikimit me publikun. Nuk duhet nėnvlerėsuar edhe pamja fizike.

Kujt ia dedikoni ecjen nėpėr udhėn e kėngės?
Se di sa jeni nė dijeni qė unė rrjedh nga njė familje me traditė muzikore. Babai im ėshtė njė ndėr rapsodėt mė tė njohur nė Kosovė. Ai ka kaluar tėrė jetėn e tij duke argėtuar shqiptarėt anembanė trojeve tona me zėrin e tij dhe kėngėt qė ishin njė histori e popullit tonė, e thurur nė vargje dhe e pėrcjellė me ndihmėn e ca telave tė sharkisė dhe ēiftelisė. Pra, definitivisht, unė jam krenare qė kėtė traditė tė babait tim, sigurisht nė njė stil dhe formė moderne, po e ēoj mė tej.

Njė ndėr kėngėt mė tė preferuara ėshtė balada "I njėjti ke mbet", a fshihet diēka pas kėsaj?
Balada "I njėjti ke mbet", si shumica e baladave, i kėndon dashurisė. Dashuria ėshtė diēka tepėr universale dhe e njohur pėr tė gjithė, prandaj ēdokush e gjen veten nė tė. Kjo ėshtė arsyeja pse ėshtė aq e preferuar, duke mos e nėnvlerėsuar muzikėn, qė i jep njė dimension tė veēantė kėsaj kėnge.Ka mall pėr tė shkuarėn?
Nuk jam e lidhur shumė me tė kaluarėn, edhe pse shpesh rikujtoj ēaste tė bukura prej saj. Besoj qė po u lidhe shumė me tė kaluarėn, duket se e zhgėnjen tė sotmen dhe nuk e mirėpret tė ardhmen. Pra, e shkuara e ka pasur kohėn e vet, njeriu duhet tė bėjė vend pėr atė qė vjen. Pra, e ardhmja duhet mirėpritur, si do qė ajo troket apo vjen me zhurmė.

Sė fundi muzika juaj i takon edhe zhanrit oriental, pse keni zgjedhur pikėrisht njė zhanėr tė tillė?
Unė edhe pėrpara kam kombinuar elemente orientale nė kėngėt e mia, mirėpo nė albumin e fundit kam futur njė dozė mė tė madhe tė kėtij zhanri.

Vetė, pse ky zhanėr ėshtė nė "trend’, apo…?
Po ėshtė nė trend dhe mua mė pėlqen shumė.

A mund tė ketė miq dhe konkurrentė nė tė njėjtėn kohė?
Jo, konkurrenca ėshtė armik i miqėsisė. Miqėsia dhe konkurrenca mund tė jetojnė nėn njė kulm, por jo bashkė. Nėse njėra rritet, zvogėlohet tjetra dhe anasjelltas.

A mendoni se jeni tejet ekstravagante?
Mendoj se deri nė njėfarė mase jam ekstravagante dhe kjo mė bėn tė ndjehem mirė pasi qė ky ėshtė stili im.Meqė keni gjokse tė mėdhenj, a ėshtė kjo njėra ndėr arsyet qė ju nė skenė preferoni tė jeni sa mė ekstravagante, meqė edhe shumė nga fansat e juaja ju identifikojnė tė tillė?
Ok! Le tė mė identifikojnė ashtu. Sytė nuk gėnjejnė!

Ēfarė bėn kur je nervoze?
Numėroj deri ne dhjete. Nė te shumtėn e rasteve pas numrit dhjetė ka kaluar nervoza e nėse jo, atėherė tė paktėn ka kaluar ai mllefi nė tė cilin mund tė thoja ose tė bėja gjėra pėr tė cilat do pendohesha.

Ēfarė tė bėn tė mos rezistosh?
Aroma e mirė. Ne jemi njerėz dhe sado tė logjikshėm qė jemi, prapė nuk ju ikim dot instinkteve.

A mban inat?
Njeriu ka dhuratėn mė tė mirė nga Zoti. Ajo ėshtė logjika. Dhe nė logjikėn time tė shėndoshė inati nuk ka vend. Nėse dikush sillet keq mund tė bėsh atė qė duhet tė bėsh pėr ta bindur qė e ka keq ose ta lėsh e tė mos merresh me tė. Po mbajte inate, vetėm vetvetes i bėn dėm. Tjetri as qė e vret mendjen si ti mban inat.

A e ke ndjerė ndonjėherė se ta kanė hedhur?
Jo. Kujt t’ia hedhin? Mua? Hahahaha, kur isha e vogėl e pėrdorja shprehjen '' Mac''.

Ke ndonjė shprehje parazite qė pėrdor shpesh dhe nėse po, cila ėshtė?
Hajde pėrhajr... hahahah.

Ēfarė dhuntish mendon se ke?
Jam shumė dorėlirė. Por edhe njė gjė tjetėr do pėrmend. Kjo ėshtė modestia meqė shumica mendojnė qė nuk e kam apo edhe mė keq, qė jam mendjemadhe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.PeJaNeT.Tk
 
Arta Bajrami: Sytė nuk gėnjejnė!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti & Kultura :: V.I.P NEWS-
Kėrce tek: