ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Bleona Qerreti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Albani
V.I.P
V.I.P


Numri i postimeve : 511
Age : 30
Location : Pej - Kosov
Reputation : 0
Registration date : 16/01/2009

MesazhTitulli: Bleona Qerreti   Wed Jun 23 2010, 20:27


Datė lindja: 14.05.1979
Vendlindja: Korēe

Vendbanimi: Tiranė dhe Detroit, Michigan
Gjatėsia: 174 Cm
Pesha: 57 kg
Shenja zodiakale: Demi
Qė Belona Qereti do tė bėhej njė ditė njė prej kėngėtareve mė tė suksekseshme nė Shqipėri, kjo do tė kuptohej qė nė daljet e saj tė para nė skenė, atėherė kur ishte fare e vogėl.
Nė tė gjitha aktivitetet e fėmijėve qė organizoheshin nė qytetin e saj tė lindjes, nė Korēė, e mė pas edhe nė Elbasan, ajo i thithte si me magji sytė dhe vėmendjen e tė gjithėve. Nė fakt nuk kishte nevojė tė pėrdorte asnjė prej magjive qė kishte njohur nėpėr librat me pėrralla. Kishte vetė dhuntinė pėr tė rėnė nė sy kudo qė shkonte e nė gjithcka qė bėnte. Ndaj jo mė kot, nė vitin 1991, vogėlushen lozonjare, qė kishte nisur tė hidhte shtat tashmė, e zgjodhėn pėr tė pėrfaqėsuar Shqipėrinė nė festivalin ballkanik, i cili u zhvillua nė Preveza tė Greqisė.

Vetėm pak kohė mė pas do tė pushtonte skenėn e teatrit "Skampa" nė Elbasan, jo mė vetėm si kėngėtare por edhe si prezantuese e aktiviteve dhe koncerteve tė ndryshme qė organizoheshin mbi atė skenė. Ishin vitet 1991- 1994, kur ajo nuk ishte mė shumė se 15 vjec e kur megjithatė po konkretizonte shumė prej dėshirave, qė bashkėmoshatareve tė saj u kishin mbetur si pjesėza tė ėndrrave tė pėrnatshme.
Por Bleona, do ta kapėrcente edhe mė tej kėtė parashikim. Duke gllabėruar shumė shpejt jo vetėm skenat shqiptare por edhe ato jashtė Shqipėrisė. Pas pjesėmarrjes sė sukseshme nė festivalin e pranverės 1996 ajo u ftu pėr njė turne nė Zvicer, sė bashku me kėngėtarėt mė tė njohur shqiptarė. Po kėtė vit merr pjesė nė festivalin botėror tė kėngės folklorike, i cili u zhvillua nė Francė, nė gusht tė 1996- ės, ku ishte prezantuese dhe kėngėtare e grupit "Arbana", pėrfaqėsuese e Shqipėrisė nė kėtė festival. Dy muaj mė pas nis njė tur koncertesh, dy mujor, nė Gjermani, Belgjike dhe Hollandė. Por ndėrsa pėrpiqet tė zgjerojė rrethin e fansave tė saj kudo nėpėr botė, nuk harron se destinacioni i saj ėshtė Shqiėpėria. Kėshtu nė festivalin e dhjetorit tė 1996-ės, shfaqet sėrish me performancat e saj interesante, qė e tregonte qartė rritjen dhe pjekurinė artistike tė vajzės lozonjare. E cila kishte nisur ndėrkaq tė mendonte tė bėnte dicka ndryshe edhe jashtė skenave tė koncerteve e festivaleve. Nuk vonoi shumė dhe e bėri konkrete atė qė kishte kohė qė e mendonte: njė videoklip shumė interesant. Nė pranverėn e vitit 1997 megjithė kushtet e vėshtira social-ekonomike dhe trazirat nė Shqipėri, ajo arrin tė realizojė pėr kėngėn "Era" me tė cilin u prezantua edhe nė festivalin e pranverės '97, njė klip qė pak kohė mė pas u trasmetua nga televizioni TV5 Francė, nė njė emision kushtuar Shqipėrisė.
Fillimi i vitit tė ri do tė vinte po kaq i mbarė pėr Bleonėn. Albumi i parė "Kam qejfin tim" qė do tė hidhej nė treg me emrin e saj, nė janarin e 1998-ės, do tė shkaktonte jo pak zhurmė. Njė zhurmė kjo qė do tė pasohej mė pas me atė qė do tė shkaktone njė tjetėr angazhim i saj, qė nuk kishte tė bėnte mė vetem me muzikėn. Nė maj tė 1998, Bleona provon tė bėjė edhe prezantuesen nė krah tė Kastriot Caushit, rektor nė Akademisė sė Arteve. Ishte njė koncert i madh qė u zhvillua pėr shqiptarėt nė Greqi, nga Kompania "Koha Jonė", ku edhe pse do tė shfaqej nė njė rol tė ri, pra atė tė prezantueses, do tė kėndonte sigurisht disa prej kėngėve tė saj mė tė preferuara tė atyre kohėve. Ishte kjo eksperience e re, e prezantimit, qė i ngacmoi edhe mė shumė idenė e kahershme pėr tė vijuar studimet e larta nė Akademinė e Arteve pėr aktrim.
Ndėrkohė njė sėrė ngjarjesh tė tjera i shtohen rrėmbimthi curiculumit tė saj pėrgjatė kėtij viti: vera e 1999-ės e gjen nė njė tjetėr tur tė gjatė humanitar nė Zvicėr, Gjermani, Belgjikė, Hollandė, Austri etj..; nė tetor hedh nė treg video- kasetėn e saj tė parė me titull "Kam qejfin tim", e cila u realizua ne Gjermani gjatė verės 1999; njė muaj mė pas shkon sėrish nė Zvicėr kėtė herė pėr koncertet e saj.
Pas kėtij turi, kontrata qė do tė nėshkruante me menaxherin Jeton Dautaj, do tė thoshte njė sukses edhe mė i garantuar pėr Qeretin: 80 koncerte nė tė gjithė europėn, nuk ishin pak. E mėsuar tashmė me mirėmenaxhimin e kohėve tė mbara tė karrierės sė saj Bleona nuk do tė vononte tė sillte pikėrisht nė kėtė kohė albumin e saj tė tretė, me titull "S'me behet vonė". Nuk kishte gabuar nė pėrcaktimin e kohės sė duhur. Ky album arriti rekordet e shitjes nė Shqipėri. Ndėrsa klipi qė shoqėroi kėngėn "S'mė bėhet vonė", tė cilėn Bleona e realizoi nė shtatorin e 2001-shit nė Itali me regjizorin Nicola Doersole, do t'ia shtonte edhe mė shumė shitjet kėtij albumi. Ndaj rezultati i dy turneve qė Qereti do tė ndėrmerte nė kėto kohė ishte krejtėsisht i parashikueshėm: shumė i suksesshėm. Nė vitin 2002 rinovimi i kontrates me menaxherin Jeton Dautaj ishte i padiskutueshėm.
Ende pa u shuar jehona e njė koncerti, ajo nis njė tjetėr tur nė Gjermani e mė pas edhe nė Zvicėr, Austri etj. Ndėrkohė nuk vonon tė nisė punėn pėr albumin e saj tė 5-tė, pėr tė cilin do tė bashkėpunonte me kompozitorėt mė tė mirė Ėirus I.Berani Xh.Gashi A.Hila etj dhe me autoret e teksteve A.Doci dhe J.Papingji.
Pas disa koncertesh rradhazi, edhe me kėngė popullore, nė Kosovė e Maqedoni, Qereti do tė rikthehet pėrsėri shumė shpejt nė Amerikė, si e ftuar pėr te marre pjese ne spektaklin per MISS Albania ne USA, spektakel ky qė u realizua ne ambjentet eLinkoln Center ne Manhatan. Fundi i vitit 2004 e gjen sėrish nėpėr Evropė, nė Greqi, Itali ,Zvicer dhe Gjermani.

Viti 2005 kishte njė mision shumė tė madh: pushtimin e Amerikės. Nė marsin e kėtij viti Qereti zhvillon nje nga takimet me te rendesishme ne karrjeren e saj ,me avokatin dhe menaxherin Michael Novak. Ai i propozoi kengetares qe ajo te futet ne tregun amerikan te muzikes duke provuar te realizoje nje CD me hitet me te njohura amerikane, te cilat do te hapin dyert e koncerteve ta saj ne USA jo vetem per publikun shqipetar por edhe per ate amerikan. Ne muajin prill 2005, Bleona fillon punen intensive per realizimin e kesaj Cd, ne nje nga studiot me prestigjioze ne Detroit e quajtur studio "A recording". Ne kete studio ku jane realizuar albumet e J.Z Justin Timberlake disa kenge te EMINEM si dhe kolonat zanore te filmave "Rush Our", realizohet dhe albumi i saj (nė qershor 2005), me 12 kėngė anglisht. Ndėrsa kompozitori Kike Santander i cili njihet si njėri nga kompozitoret kryesor te kengetarit Ricky Martin, kompozon njė kėngė ekskluzivisht pėr Blerona Qeretin. "Boom Boom" qė u realizua nė dy variante, shqip dhe anglisht ishte boomi mė I madh qė Qereti do tė shkaktonte nė Shqipėri. Pasi morri licensėn pėrktėse per realizimin e kenges tek Henry Foxx agency Qereti e sjell nė treg kėtė kėngė shoqėruar me klipin e realizuar gjithashtu nė Amerikė, nė Miami FL me njė nga kompanite me te njohura amerikane e quajtur "CHAOS FILM PRODUCTION" me producent Alyn Dorney I cili ka qene nje nga producentet e e videos "Love don't cost a thing" te J.LO.

Por bėmat e saj nuk mbarojnė me kaq. Pasi sjell nė treg njė tjetėr klip shumė interesant (tė realizuar nga Max Production), me kėngėn "Hallall e ke" (nė shtator 2006) e cila rezulton tė jetė njė nga klipet mė tė klikuara nė internet, e me tė cilėn kėngėtarja fiton cmimin e karrierės (ndėrsa nuk ėshtė mė shumė se 28 vjec) nė festivalin e pėrvitshėm tė videoklipeve shqiptare, Bleona nis punėn pėr albumin e rradhės. E pėrpjekjet pėr tė realizuar dicka krejt ndryshe nga herėt e tjera, fati si gjithmonė e ndihmon edhe kėtė herė pėr t'u gjendur nė vendin dhe kohėn e duhur me personin e duhur. Nė njė takim krejt i rastėsishėm, nė njė prej udhėtimeve tė saj tė shpeshta, me kėngėtarin e njohur grek Triandafilos, dy kėngėtarėt vendosin tė realizojnė njė version tė ri tė kėngės sė njohur "Monaxos".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://WwW.PeJaNeT.Tk
 
Bleona Qerreti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti & Kultura :: V.I.P NEWS-
Kėrce tek: