ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Metamorfoza e radhės pėr Ana Oxa

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Metamorfoza e radhės pėr Ana Oxa   Fri Jan 09 2009, 21:14


"Unė jam fundi i atij qė kėrkon tokėn/ jam fundi i atij qė mė prek/ unė jam e shėmtuara dhe e bukura/ unė jam vetė gjyqi im nė ēdo hap". Kur Ana Oxa nė vitin 2006, para publikut tė Sanremos kėndoi kėngėn e saj "Gjyq vetes" e shkruar nga Pasquale Panella e shoqėruar nga njė grup polifonik shqiptar e instrumente etnikė, ndryshimi kishte nisur.

Ndoshta, kur lindi nė Bari nga njė nėnė italiane e njė baba shqiptar, qė kishte tė njėjtin mbiemėr si diktatori, Enver Hoxha, diēka ndryshe u ngjiz nė tė. E pikėrisht mbi tė qenit ndryshe, ajo “e shėmtuara dhe e bukura”, fituese e dy festivaleve tė Sanremos, ndėrtoi 30 vjet karrierė.

Janė 30 vite suksese, tė gjitha nė njė zė. Tė enjten mbrėma pėrballė publikut milanez, ajo ofroi performancėn e radhės, nė bazilikatėn e Shėn Markut. Njė koncert live, tė titulluar “Nė zemrėn e zėrit”, i cili mbyll festivalin “Muzika qiellore”.

Sipas “Il Giornale”, ajo kėndoi e shoqėruar nga formacioni prej 16 kėngėtarėsh, “Senza tempo”, pa shoqėrim instrumental dhe me njė repertor qė niste me muzikėn etnike, pėr tė vazhduar tek ajo klasike e Peter Gabriel (“In your Eyes”) a Dulce Pontes (“Ondeia”), etj.

Njė nga metamorfozat e radhės sė kėngėtares, e cila i ėshtė paraqitur publikut nė sa e sa pamje, qė nga stili punk, tek ai pop, engjėllor, apo djallėzor. Dhe nė fakt, pas eliminimit nė finalen e Sanremos tė 3 viteve mė parė, ajo do tė tėrhiqej nga daljet e saj publike, nga fansat e shtypi. /panorama/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Metamorfoza e radhės pėr Ana Oxa
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti & Kultura :: V.I.P NEWS-
Kėrce tek: