ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 BE-ja nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Blut-Angel
Admin
Admin


Numri i postimeve : 1360
Age : 29
Location : student
Reputation : 0
Registration date : 08/01/2008

MesazhTitulli: BE-ja nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės   Sun Feb 17 2008, 16:00

BE-ja nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės


Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: MPJ slloven, Dimitrij Rupel, majtas, MPJ rus Sergei Lavrov, nė mes, dhe Komisarja e BE-sė pėr punėt e jashtme, Benita Ferrero-Waldner


Bashkimi Evropian e pret deklaratėn pėr shpalljen e pavarėsisė me ndjenja tė pėrziera. Vendimi pėr planin e vepritmi tė misionit tė rindėrtimit tė Kosovės merret kėtė fundjavė

Shtetet e BE-sė nuk pritet qė ta njohin bashkarisht pavarėsinė e Kosovės, qė sipas tė gjitha gjasave do tė shpallet mė 17 shkurt. Qipro thotė jo, Rumania, Sllovakia dhe Spanja kanė rezerva. Shtetet e BE-sė do tė "marin lajmin e shpalljes sė pavarėsisė".
Mė pas do tė pasojnė njohjet e secilit shtet, mė vete. Mė tė bashkuar janė evropianėt nė lidhje me misionin e BE-sė. Ky mision nė njėrėn anė do tė pėrmbajė EULEX-in, i cili do tė ndėrtojė dhe kontrollojė gyjqėsinė, administratėn policinė dhe doganėn e ku do tė pėrfshihen 2000 policė dhe juristė. Bashkimi Evropian pėrveē tė tjerash do tė hapė Zyrėn Ndėrkombėtare Civile (ICO), e cila do ta kėshillojė dhe mbikqyrė qeverinė e Kosovės. Deputetja gjermane e parlamentit evropian Doris Pack thotė se do tė jenė ndėrkombėtarėt ata qė do ta thonė fjalėn e fundit: "Pavarėsia e mbikqyrur do tė pėrfshijė edhe mundėsinė e korrigjimit, ndėrrimit tė personelit dhe qė do tė jetė Bashkimi Evropian ai qė do tė thotė fjalėn e fundit. Pavarėsia do tė mbikqyret pėr njė kohė tė gjatė, pėr tė na dhėnė neve sigurinė, qė e tėra ecėn nė rregull."
Zyra Ndėrkombėtare do tė zėvendėsojė njė pas njė administratėn e OKB-sė, e cila nuk ka qenė shumė eficiente gjatė gjashtė vjetėve paraardhės: "Deri tani pjesa mė e madhe e punės udhėhiqej nga OKB-ja, ndėrsa shqiptarėt ishin vetėm sa pėr dekor. Tani do tė jetė anasjelltas. Shqiptarėt do tė janė ata qė do tė marrin pėrgjegjėsinė nė dorė ndėrsa ne do tė jemi dekor," thotė Pack. Ajo shton se ky dekor ėshtė shumė i rėndėsishėm qė gjithēka tė bėhet si duhet."
Bashkimi Evropian do tė harxhojė gjithsej rreth dy miliardė Euro pėr rindėrtimin e administratės dhe infrastrukturės nė Kosovė. I ndodhur nėn presionin e Rusisė, Sekretari i pėrgjithshėm i OKB-sė, Ban Ki Mun (Ban Ki Moon) nuk e mbėshteti haptazi dėrgimin e misionit tė BE-sė nė Kosovė. Rusia e konsideron kėtė mision tė pamoralshėm dhe tė paligjshėm, pasi ai nuk mbėshtetet mbi rezolutėn 1244. Bashkimi Evropian shpreson, qė Sekretari i Pėrgjithshėm i OKB-sė ta tolerojė nė heshtje kalimin e administratės nga OKB-ja nė dorė tė evropianėve.

Bernd Riegert


DW
__________________
Paraja e ben njeriun te pasur, ndersa edukata e ben ate zoteri!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.pejanet.tk
 
BE-ja nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: PAVARĖSIA E KOSOVĖS-
Kėrce tek: