ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Pse nuk duhet kėnaqur me zgjidhje gjysmake?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Gold Member
Gold Member


Numri i postimeve : 563
Reputation : 2
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Pse nuk duhet kėnaqur me zgjidhje gjysmake?   Sat Feb 09 2008, 04:36

Njė ēift, burrė e grua, presin tė bėhen prindėr! Ethet e gėzimit i kaplojnė qė nga momenti i parė, kur kuptojnė qė nesėr shtėpia e tyre po rritet! Kanė gėzim dhe frikė, ėshtė diēka e re, e paqenė deri me tani!
.................................................. .................................................. ...........................

Kaluan muaj, fėmiu tashmė i thoshte fjalėt e para "nėnė" e "baba"! Kishte filluar tė zvarritej nėpėr dysheme. Mundohej tė ngritej, rrėzohej, qante dhe prapė ngritej nė kėmbė! Dėshira pėr tė parė botėn nga lart ishte mė e madhe se dhembja kur rrėzohej!
... Fėmiu po rritej! Shkonte nė kopshtin e fėmijėve, po mėsonte ēka ėshtė "shoqėria"! Kur vizatonte dy vija, prindėrit shihnin njė pallat para tyre, ishin vijat e para nga fėmiu i tyre!
Klasa e parė. Fėmiu kishte marrė notėn e parė. Katėrshe ishte! Prindėrit gėzoheshin pėr notėn e parė, fėmiu ishte i pakėnaqur, " pse jo pesėshe, thoshte ai?"!
Vitet kalonin, fėmiu rritej! Bashkė me tė rritej edhe dėshira pėr tė arritur atė qė do ta lente tė qetė tė flinte! Dėshira pėr tė arritur sukses tė plotė e jo tė "kėnaqshėm"!
Filluan studimet, prapė nė bankė ulej ai fėmi, qė tashmė kishte filluar tė bėhej burrė! Mėrzitej, kur nga tri pyetje, dy i dinte e tė tretėn mundohej tė gjente pėrgjigje-improvizim! Mėsonte edhe mė tepėr, derisa arrinte atė qė duhej arritur!
Prindėrit ishin krenar me tė!
(.)
E kishte shumė tė vėshtirė ky fėmijė! Po rritej nė njė hapėsirė ku ēdo gjė ishte gjysmake! Po rritej nė njė botė iluzionare! Edhe njė bukė qė duhej tė kishte njė kilogram, nuk peshonte mė shumė se 600 gram!
Mėsonte nė shtėpi private, kur shkollat dhe fakultetet ishin tė zbrazėta, por tė ndaluara pėr tė! Pėr tu kthyer nė kėto shkolla, takoheshin "prijėsit e tij" me okupatorin (ishin takime pėr qėllime humane, jo politike!)!
Kot priste! Nuk shembej muri me fjalė! I thanė "duhet liruar shkollat", i thanė "duhet dalur nė rrugė, protestuar, ta ngresh zėrin"! Doli, u rrah, u arrestua por kur nuk dorėzohej. Ishte mėsuar qė kur ishte foshnje, ēdo herė qė rrėzohej, forcohej!
Dėshira e tij pėr tė arritur qėllimin, e detyroj tė kapte pushken nė dorė! I thanė "do tė luftojmė pėr bashkim kombėtar"! Gėzohej qė ishte pjesė e atyre qė nuk kėnaqen me zgjidhje gjysmake! Quhej "dorė e zgjatur e Serbisė", quhej "terrorist", "ēun i frustuar", nuk mirrej ky djalosh me "gjysmakė"!
Nė beteja, kishte humbur shokė, ishte plagosur, por dėshira e ideali pėr liri, nuk e bėnin kurrė pėr tė dyshuar, sepse ishte nė anėn e tė plotėve!
Ata qė thonin "luftė pėr bashkim kombėtar", ndėrruan llafet, tani luftonin "pėr pamvarėsi"! Djaloshi luftonte prapė, "me rėndėsi do tė jemi tė lirė", thoshte ai!
Lufta mbaroi, por nuk pėrfundoi! Djaloshin e zhveshėn, i morėn armėn pėr tė ia dhėnė armikut!
E gjithė ajo pėr tė cilėn kishte luftuar prej sė ishte foshnje, u shtyp, u zbehė, e morėn fantazmat nė duar!
Dokumentin e identifikimit tė shkruar nė ēirilicė, e kishte hudhur pėr tė marrė prapė njė tjetėr qė tani iu kishte shtuar edhe njė gjuhė tjetėr!
Buka peshonte tani vetėm 500 gram! Gjysma ishte ndarė nė ēerek! Djaloshi dhe bashkėluftėtarėt e tij udhėhiqeshin nga "tė moderuarit", ekstremistėt duhej zbutur! Fjala JO, nuk duhej pėrdorur mė!
Nėpėr faqet e gazetave dhe ekranet televizive, shihte duke i "zgėrdhi" dhėmbėt ata qė dje e quanin "ēun tė frustuar"! Ata prapė po prinin! Ata pranoheshin nga bota, se kishin mbushur gojėn me fjalėn Amin! "Tė frustuarit" duhej zbutur, se po kėrkonin shumė, po kėrkonin liri tė plotė! "Tė frustuarit" quheshin shoqėri e ēmendur, e prapambetur se ishin kundėr "decentralizimit"! " Tė frustuarit", nuk donin tė shihnin kryqin e shkaut mbi kishat shqipėtare, kur "tė moderuarit" ngrisnin gotėn e rakisė me ta!
Djaloshi ishte i pafat, jetonte nė njė shoqėri tė mashtruar, jetonte nė njė shoqėri injorantėsh, jetonte nė njė shoqėri ku kulti ishte mė i madh se vet populli!
Por djaloshi nuk do dorėzohet, nuk do ha bukėn gjysmė kilogrami, nuk do pi kurrė gotėn e pėrgjysmuar me ujė! Nuk do t'i buzėqeshė kurrė padrejtėsisė, nuk do ta lerė "tė moderuarin" kurrė tė qetė, derisa i gjithė populli tė jetė i moderuar!
__________________
E gjithė Bota mundohet tė na tregojė se nuk ka Pavarėsi pėr Kosovėn, por ka vetėm Bashkim Kombėtar, por ne nuk jemi duke i kuptuar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://xoface.albanianforum.net
 
Pse nuk duhet kėnaqur me zgjidhje gjysmake?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Politika & Shtypi :: Politika :: Politika-
Kėrce tek: