ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Intervistat e Hashim Thaqit qe nga viti 2001 e deri me tani.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Gold Member
Gold Member


Numri i postimeve : 563
Reputation : 2
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Intervistat e Hashim Thaqit qe nga viti 2001 e deri me tani.   Sat Feb 09 2008, 04:24

THAQI:"ZGJEDHJET I HAPIN PERSPEKTIVE KOSOVES...."Interviste me Hashim Thaqin, kryetar i PDK-se

EVROPA E LIRE
Si e vleresoni fushatėn e deritashme pėr zgjedhjet parlamentare nė Kosovė?

H. THAQI
Fushata zgjedhore pėr zgjedhjet e pėrgjithshme tė 17 nėntorit nė Kosovė, ėshtė duke kaluar shumė mirė. Nuk kanė ndodhur incidente qė vlejnė tė theksohen. Ėshtė njė fushatė tejet demokratike ku po prezantohen vlerat e partive politike tė Kosovės. Ėshtė njė interesim i theksuar i qytetarėve tė Kosovės pėr kėtė fushatė dhe nė kuadėr tė saj njė rol mjaft tė rėndėsishėm dhe shumė pozitiv e kanė luajtur edhe partitė politike tė Kosovės, mediat nė prezantimin e drejtė dhe mjaft konstruktiv tė fushatės. Besoj se tani me njė angazhim edhe mė tė theksuar tė partive politike nė bashkėpunim me KFOR-in, UNMIKU-n dhe OSBE do tė zhvillohet njė fushatė e mirėfilltė, njė fushatė qė do t’i bėjė pėrshtypje edhe komunitetit ndėrkombėtar, e mbi tė gjitha do tė fitojmė besimin e ndėrkombėtarėve se ne dimė tė zhvillojmė fushatė, se dimė tė votojmė drejt, se dimė t’i ndėrtojmė institucionet dhe tė demokratizojmė vendin tonė, dhe natyrisht kjo do t’i hapė perspektivė Kosovės edhe pėr zhvillimin ekonomik.

EVROPA E LIRE
Zoti Thaēi, autoritetet ndėrkombėtare nė Kosovė aktualisht duket se janė tė pėrqėndruara mė sė shumti nė pėrpjekjet pėr tė siguruar pjesėmarrjen e pakicės serbe nė zgjedhje. Si i vlerėsoni hapat e pranisė ndėrkombėtare nė kėtė drejtim?

H. THAQI
Ėshtė njė angazhim shtesė i komunitetit ndėrkombėtar, pasi qė ėshtė me rėndėsi qė nė Kosovė u krijuan mė nė fund kushtet pėr organizimin e zgjedhjeve tė lira; vitin e kaluar zgjedhjet lokale dhe tani zgjedhjet e pėrgjithshme. Ėshtė nė interesin e Kosovės qė tė marrin pjesė tė gjithė qytetarėt me tė drejtė vote nė zgjedhjet e pėrgjithshme dhe nė kuadrin tė kėsaj edhe serbėt. Kanė ndodhur gjėra pėr tė cilat mund tė themi se janė reflektuar negativisht nė Kosovė, sidomos legalizimi i ndėrtimit tė Universitetit tė Mitrovicės, por sido qė tė jetė, ne angazhohemi qė tė marrin pjesė tė gjithė qytetarėt e Kosovės nė zgjedhje, tė krijohet njė klimė tolerante ndėrnjerėzore, ndėrpartiake dhe ndėretnike, dhe tė marrin pjesė tė gjithė nė ndėrtimin e institucioneve. Kėtu nuk kemi tė bėjmė me konēesione, por mė tepėr me kompromise pėr tė mirėn e situatės aktuale politike dhe tė sigurisė nė Kosovė.

EVROPA E LIRE
Ditė mė parė keni marė pjesė nė njė tryezė tė projektit pėr marrėdhėnie etnike, ku kanė qėnė prezent edhe pėrfaqėsues tė pakicės serbe tė Kosovės dhe zėvendėskryeministri serb Ēoviē, ku ėshtė folur dhe pėr zgjedhjet dhe pjesėmarrjen e serbėve nė to. Cilat ishin pozicionet e serbėve dhe a mund tė thuhet se ata kanė treguar ndonjė shenjė pozitive nė kėtė drejtim?

H. THAQI
Nė kėtė tryezė nuk janė zhvilluar bisedime mes palės shqiptare dhe asaj serbe. Ka qenė njė tryezė e organizuar nga Insituti pėr Relacione Ndėretnike, e udhėhequr nga zoti Kasof, institut amerikan dhe tema ka qėnė:
“Shqiptarėt dhe fqinjėt e tyre”. Nė kėtė tryeze kanė marė pjesė pėrfaqėsuesit politikė tė zyrave diplomatike edhe tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, tė Britanisė sė Madhe, dhe vendeve tė tjera qė kanė pėrfaqėsitė nė Kosovė. Kanė marrė pjesė edhe pėrfaqėsuesit e KFOR-i, UNMIK-u OSBE-sė dhe organizmave tė tjera qė janė prezent nė Kosovė, duke nėnkuptuar kėtu, tė gjithė liderėt politikė tė partive politike tė shqiptarėve. Nė tryezė kam theksuar se do tė ishte mirė tė diskutohen ēėshtje tė cilat janė tė rėndėsishme dhe qė janė tė pranueshme pėr zgjidhje edhe pėr palėn shqiptare edhe pėr palėn serbe, natyrisht kėtu duke patur parasysh ndėrmjetėsimin e palės serbe. Kėto ēėshtje qė janė tė pranueshme pėr tė dy palėt janė: lirimi i tė burgosurve politikė shqiptare qė mbahen nė burgjet serbe, fillimi i de-enklavizimit tė Kosovės, bashkimi i qytetit tė Mitrovicės, pjesėmarrja e serbėve nė zgjedhjet e pėrgjithshme nė Kosovė, pjesėmarrja e tyre nė ndėrtimin e institucioneve, si dhe ēėshtje tė tjera qė janė tė pranueshme dhe kėrkojnė zgjidhje tė shpejtė dhe pėr tė cilat do tė mund tė fitonim dhe mbėshtetjen e komunitetit ndėrkombėtar. Nuk ėshtė nė interesin tonė qė tė izolohemi nė vetvete, qė ne tė mos pranojmė sygjerimet e komunitetit ndėrkombėtar pėr tė filluar tė zgjidhim problemet qė janė nė interes tė Kosovės.

EVROPA E LIRE
Zoti Thaēi, ftesa juaj dhe ftesa e lidėrve shqiptarė nė pėrgjithėsi drejtuar serbėve pėr tė marrė pjesė nė zgjedhje, ėshtė vlerėsuar si shumė e sinqertė nga organizatorėt. Ēfarė nė tė vėrtetė pėrmbante kjo ftesė, kjo thirrje drejtuar serbėve pėr tė marė pjesė nė zgjedhje?
H. THAQI
Fillimisht mund tė themi se kjo ftesė ėshtė parimisht e drejtė. Ne nuk do tė lusim askėnd, sepse mund tė ndėrtojmė tė ardhmen tonė bashkarisht me ata qė marrin pjesė nė zgjedhje. Me rėndėsi ėshtė qė tė gjithė shqiptarėt do tė marrin pjesė nė zgjedhje, do tė marrin pjesė tė gjitha partitė politike dhe tė tė gjitha minoriteteve tė tjera me pėrjashtim tė serbėve, por gjithashtu besoj se njė pjesė e serbėve qė nuk janė tė manipuluar nga Beogradi do tė marrin pjesė nė zgjedhje dhe nė ndėrtimin e institucioneve . Ftesa jone ka qėnė e sinqertė, ka qėnė e hapur dhe ka qėnė parimisht e drejtė pėr tė marrė pjesė nė zgjedhje. Dhe e ritheksoj se pjesėmarrja e tyre do tė rriste vlerėn e zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė Kosovė.

EVROPA E LIRE
Zoti Thaēi, sipas jush cila ėshtė rėndėsia e zgjedhjeve parlamentare tė 17 nėntorit dhe nė kėtė kuadėr ēfarė prisni juve si Parti Demokratike e Kosovės nga kėto zgjedhje?

H. THAQI
Rėndėsia e zgjedhjeve tė pėrgjithshme pėr Kosovėn dhe qytetarėt e saj ėshtė mjaft e madhe pėr arsye se kėto janė zgjedhjet e para tė lira tė organizuara nė Kosovėn e lirė nė nivel tė Kosovės dhe nga kėto zgjedhje presim qė tė dalė njė parlament i fuqishėm, njė parlament stabėl, njė qeveri stabėl qė do tė qeverisė mirė. Natyrisht dhe njė president qė do tė luajė rolin e njė personaliteti unifikues tė qytetarėve tė Kosovės. Kėto zgjedhje natyrisht qė do t’i hapin njė perspektivė tė mirė Kosovės para komunitetit ndėrkombėtar.

EVROPA E LIRE
Zoti Thaēi, zyrtarėt e Partisė suaj e kanė vlerėsuar si vizion tė ri kandidimin e zonjės Flora Brovina pėr kryetare tė Kosovės. Nė fakt cili ishte qėllimi qė ju keni kandiduar zonjėn Brovina?

H. THAQI
Po. Fillimisht unė falėnderoj anėtarėt e kryesisė dhe tė kėshillit drejtues tė Partisė Demokratike tė Kosovės qė propozimin tim pėr t’u kandiduar si kandidate nga ana e Partisė Demokratike tė Kosovės, Dr. Flora Brovina, pėr presidente tė ardhshme tė Kosovės. Ka qėnė njė hap pozitiv dhe Dr. Flora Brovina, pėrveēse ėshtė poeteshė dhe humaniste, ėshtė personalitet i guximshėm, ėshtė personalitet qė ka marė pėrgjegjėsi edhe mė herėt pėr qytetarėt e Kosovės dhe pėr Kosovėn. Ėshtė personalitet unifikues, ėshtė personalitet qė rreth saj mund tė bashkohen
partitė politike tė Kosovės, shoqėria civile. Ėshtė njė personalitet i perspektivės, ėshtė njė personalitet qė do tė luajė rolin e unitetit qytetar tė Kosovės.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://xoface.albanianforum.net
 
Intervistat e Hashim Thaqit qe nga viti 2001 e deri me tani.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Politika & Shtypi :: Politika :: Politika-
Kėrce tek: