ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Rugova, gjeniu qė nuk u pėrkul kurrė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Gold Member
Gold Member


Numri i postimeve : 563
Reputation : 2
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Rugova, gjeniu qė nuk u pėrkul kurrė   Sat Feb 09 2008, 04:12

Rugova, gjeniu qė nuk u pėrkul kurrė

Ish-presidenti i ndjerė i Kosovės pėrkujtohet nė Tiranė

Njė vit pas ndarjes sė tij nga jeta, Ibrahim Rugova, ish-presidenti i ndjerė i Kosovės, vjen nėpėrmjet kujtimeve nė njė ceremoni tė zhvilluar dje nė ambientet e Qendrės Ndėrkombėtare tė Kulturės. Njė ceremoni mė shumė e mbushur me pėrfaqėsues politikė, nėnvizoi rėndėsinė e kėsaj figure politike nė historinė e shqiptarėve.
"Ibrahim Rugova vjen nė historinė tonė si njė gjeni i vizionit kombėtar. Nė fundin e viteve ‘80 dhe fillimin e viteve ‘90, Rugova i vetėm shpalli para kombit tė tij, Evropės dhe botės vizionin pėr Kosovėn e pavarur. Kėtė vizion, nė atė kohė i papritur, Presidenti Rugova e formuloi e hartoi e formėsoi, duke lexuar, duke kuptuar mė mirė se ēdokush tjetėr shpirtin e shqiptarėve tė Kosovės. Gjeni nė vizionin e tij, ai kurrė nuk u pėrul", ėshtė shprehur nė fjalėn e tij Kryeministri Sali Berisha. Por misioni i tij historik do tė hasej edhe nga njė skepticizėm jo vetėm brenda hapėsirave shqiptare, por edhe botėrore". Kurse Rugova i qėndroi atij besimi, pėrballė njė skepticizmi botėror, pėrballė njė presioni tė jashtėzakonshėm rajonal, qėndroi pėrballė njė moskuptimi edhe shqiptar, por Rugova kishte kuptuar qė njė popull qė kishte vuajtur mė shumė se kushdo tjetėr nė Ballkan, mė shumė se kush tjetėr kishte derdhur gjak dhe sakrifica pėr liri, njė popull qė me vitalitetin e tij e bėri tė pavarur Shqipėrinė. Njė popull vigan nė pėrpjekjet e tij pėr liri e dinjitet kishte pėrcaktuar pavarėsinė si rrugėn mė tė mirė e mė tė shkėlqyer pėr tė ardhmen e tij. Rugova nuk ishte vetėm njė vizionar i madh, por njė gjeni i kurajės njerėzore", tha Berisha. Figura e Ibrahim Rugovės u quajt nga Rustem Gjata si njė nga personalitetet mė tė rralla tė historisė sonė". Ai arriti tė kthehej nga njė lider i njė partie nė liderin historik tė njė populli". Ndėrsa Arian Starova e ka quajtur jetėn e punėn e tij, si misionin qė bėri tė mundur faktin qė Kosova tashmė ėshtė drejt pavarėsisė, shiritin e sė cilės duhet ta priste ai.
Por pėrveē rėndėsisė nė jetėn politike dhe kontributit tė tij pėr ēuarjen e vendit drejt statusit final, Ibrahim Rugova do tė kujtohet pėr kontributin e tij tė jashtėzakonshėm nė letrat shqipe, pėr rolin e njė kritiku tė jashtėzakonshėm qė ka bėrė gjatė jetės sė tij.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://xoface.albanianforum.net
 
Rugova, gjeniu qė nuk u pėrkul kurrė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Politika & Shtypi :: Politika :: Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006-
Kėrce tek: